Jiří Petr
Jiří Petr
Reprezentant ČR v ultratraile a skyrunning

Momentky Jirky Petra

LH24 2025
Extrémny 24hodinový závod na Lysej Hore.

LYSACUP od Bezruča 🥉
Bronzová medaila v náročných zimných podmienkach.

TatraTrail
Štvrtý ťažký závod počas jedného mesiaca.
Jiří Petr je bežecký univerzál. Jeho ihriskom sú predovšetkým hory, kde sa cíti najlepšie. Zabehne skvele cestnú desiatku i polmaratón, ale jeho doménou sú preteky na 30 až 90 kilometrov - ultratraily. Je členom českej skyrunningovej reprezentácie a súčasne manažérom a členom tímu českého Salomon/Suunto tímu.
Základ svojim úspechom položil už na športovej ZŠ so zameraním na atletiku v drese AK Zlín. Jeho vášňou okrem behu je aj cyklistika a skialpy/skitouring. Často trávi čas na cyklistickom trenažéri, kde využíva virtuálnu realitu pre tréning v alpských kopcoch. "Vyjdem si napríklad kopec, na ktorý by som sa inokedy nedostal. Baví ma talianske Stelvio alebo sopka Haleakalā na Havaji, ktorá je pre cyklistov ikonická - stúpa sa od mora asi 60 kilometrov do výšky 3500 metrov," hovorí.
"Som pracujúci človek, mám rodinu, preto tréning staviam hlavne podľa voľného času a vlastných pocitov. Keď sa cítim unavený, nejdem cez závit. Preto u mňa nie je plán natoľko dôležitý, aby som ho nemohol upraviť zo dňa na deň."
Medzinárodné úspechy
Domáce úspechy
Cestné behy
Tréningový prístup
Jiří kladie veľký dôraz na všestrannosť v tréningu. "Keď to ide, dávam prednosť lesu a terénu, pretože väčšina mojich pretekov sa odohráva v horách. Našťastie mám lesy za domom. Keď je ale naozaj zlé počasie s ľadom, bahnom alebo snehom, tak volím cestu," vysvetľuje.
Pre regeneráciu využíva saunu a pravidelne navštevuje fyzioterapeuta. Ako sám hovorí, s pribúdajúcimi rokmi je regenerácia čoraz dôležitejšia. Okrem behu zaraďuje aj ďalšie športy - plávanie, cyklistiku na trenažéri a keď to ide, vyráža na skialpy alebo bežky.
"Je dôležité navyšovať objemy postupne, aby sa telo zvládlo adaptovať. Okrem dlhých tréningov nezabúdam ani na tempové behy, ktoré zaraďujem raz týždenne, aby telo nezabudlo, že vie behať rýchlo."
Stratégia na dlhé preteky
Preteky ako je LH24 majú svoje špecifiká a o úspechu či neúspechu často rozhodujú zdanlivé detaily. Okrem faktorov, ktoré ovplyvniť nemožno - ako sú napríklad nepriaznivé klimatické podmienky - je nutnosťou samozrejme dobrá fyzická pripravenosť, ale je potrebné tiež spoliehať sa na mentálne nastavenie a v neposlednom rade dopĺňanie energie.
Príprava pred pretekom (24-48 hodín)
- Zvýšený príjem sacharidov
- Dôraz na hydratáciu
- Posledné väčšie jedlo 3-4 hodiny pred štartom
- Hodinu pred štartom 0,5l iónového nápoja
Počas preteku
- Tekutiny: 250ml iónového nápoja na okruh + 250ml vody s kolou
- V zime: teplý čaj na občerstvovacej stanici
- Pevná strava: palacinky s marmeládou alebo arašidovým maslom
- V nočných fázach: teplá polievka
- Doplnky: slané tablety a tekuté magnézium proti kŕčom
Vychytávky na trati
- V lete: nealko pivo proti presladenému žalúdku
- V zime: malý šálok horkej kávy
- Vždy mať vo veste jednu energetickú tyčinku ako zálohu
- Kofeínové tablety pre prípad krízy
- Pitie riešiť počas stúpania, kedy sa viac chodí
Praktické tipy pre tréning
Špecifický tréning
- Tréning na trenažéri - Stelvio, Haleakalā
- Tempové tréningy 1x týždenne
- Tréning v rôznych nadmorských výškach
- Simulácia pretekových podmienok
- Nočné tréningy pre ultra preteky
Technická príprava
- Testovanie rôznych typov obuvi
- Práca s bežeckými palicami
- Tréning techniky v ťažkom teréne
- Optimalizácia bežeckého štýlu
- Práca s GPS a navigáciou
Tímová podpora
- Komunikácia so support tímom
- Plánovanie občerstvovacích stratégií
- Časový manažment na checkpointoch
- Príprava záložného vybavenia
- Krízový plán pre rôzne situácie
"Výhodou je to, že sa pretek koná na okruhu. Máte tak istotu, že sa po absolvovaní určitej vzdialenosti vždy dostanete do depa, kde môžete energiu doplniť. Zároveň je to však tiež veľká zákernosť tohto preteku, pretože teplo a komfort depa zvádza k predčasnému ukončeniu."
Produkty na ktoré Jirka nedá dopustiť

Powerdrink
"Kľúčový produkt pre moje dlhé tréningy a závody. Dodáva energiu postupne a vydrží až 3 hodiny. Pred ťažkými tréningami si dávam powerdrink Edgar, ktorý v pohode dokáže pokryť tréning do dvoch hodín. Pri závodoch ho mám vždy v softflasku, 250ml na každý okruh."
Zobraziť produkt
Energetické gély
"Do hôr si beriem aj tyčinky a gély, ktoré väčšinou slúžia ako záloha, ale málokedy ich donesiem domov. Keď idem na bicykli viac ako 100 km, používam počas jazdy gély a tyčinky Edgar. A keď je kríza, skvele poslúži Powergel. Najlepšia je príchuť berries."
Zobraziť produkt
Magnesium
"Super je tiež magnézium, ktoré si neodpustím po žiadnom intenzívnom tréningu na bicykli, kedy svaly naozaj dostávajú zabrať. Pomáha mi s regeneráciou a v zlepšení činnosti svalov. Používam ho pred náročnými tréningami i dlhými závodmi."
Zobraziť produkt
Protein
"V tomto období si dávam Protein od Edgaru tak trikrát týždenne, pretože udrží svaly silné a pomôže ochrániť svalové vlákna. Nejde mi ani tak o budovanie svalovej hmoty, ale skôr o zrýchlenie regenerácie. Do raňajok s ovsenými vločkami, orechmi a medom - perfektná kombinácia!"
Zobraziť produkt
Recovery drink
"Po ťažkých tréningoch si dávam Recovery drink, ktorý pomáha s regeneráciou. Osvedčil sa mi najmä po dlhých behoch v horách alebo náročných intervalových tréningoch. Skvele sa vstrebáva a nezaťažuje žalúdok."
Zobraziť produkt
Tyčinky
"Super sú aj tyčinky Edgar – zvlášť príchuť s makom je perfektná! V depe ich mám vždy po ruke a málokedy ich donesiem domov. Aj keď by som si ich dávať nemusel, tak mi jednak chutia, jednak má potom telo z čoho brať. Sú skvelé ako dopoludňajšia desiata."
Zobraziť produkt